pol eng

ALEKSANDRA
DERRA

Jestem filozofką, tłumaczką, filolożką.

Z nieustającym zapałem pracuję jako adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Filozofii Współczesnej. Obecnie prowadzę badania w Centre for Gender and Women’s Studies w Trinity College w Dublinie jako research visiting fellow.

W przeszłości miałam przyjemność być visiting fellow w Centre for Logic and Analytic Philosophy na Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz Centre for the Humanities na Universiteit Utrecht (Holandia). Odbyłam niezwykle pouczające staże w Kings College w Londynie oraz w Subfaculty of Philosophy of Oxford University w Oxfordzie.

Zajmuję się współczesną filozofią nauki oraz badaniami nad nauką i technologią w perspektywie feministycznej. Interesuje mnie także problematyka filozofii języka, zjawisko cielesności w kulturze oraz podmiotowości we współczesnych teoriach feministycznych.

Opublikowałam książki: „Odsłonić tajemnicę znaczenia. Eseje z filozofii języka” (Toruń 2011) oraz „Kobiety (w) nauce. Problem płci we współczesnej filozofii nauki i w praktyce badawczej” (Warszawa 2013). Współredagowałam "Horyzonty konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość" (Toruń 2016) oraz "Studia nad nauką i technologią. Wybór tekstów" (Toruń 2014).

Obecnie zajmuję się konstruktywną krytyką neuronauk.

photo